مقدمه

قلب سالم پایه و اساس بدن و ذهن سالم است. بهینه سازی سلامت قلب برای رفاه کلی و طول عمر ضروری است. 

داشتن یک رژیم غذایی متعادل، درگیر شدن در فعالیت بدنی منظم، مدیریت سطح استرس و خواب کافی بهترین راه برای بهبود سلامت قلب و عروق است. با این حال، گنجاندن گیاهان مفید برای قلب در برنامه روزانه می تواند راه طبیعی دیگری برای حمایت از سلامت قلب باشد. 

در حالی که گیاهان و مکمل‌ها می‌توانند فواید بی‌شماری را به همراه داشته باشند، درک خطرات بالقوه و اطمینان از عدم مقابله با داروها یا شرایط پزشکی از قبل ضروری است. همیشه قبل از افزودن مکمل های غذایی یا داروهای گیاهی جدید با یک درمانگر مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید.

زالزالک

زالزالک (Crataegus) از درختچه ها و درختان خانواده Rosaceae است. درخت زالزالک را نماد عشق می دانستند. سابقه طولانی در ایجاد آرامش برای قلب غمگین دارد و می تواند به شما کمک کند به انرژی قلب خود متصل شوید.

عصاره زالزالک برای حمایت از عملکرد قلب و سلامت قلب و عروق به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است. 

زردچوبه

ادویه ای که معمولا در غذاهای هندی استفاده می شود، زردچوبه (Curcuma longa) حاوی ماده فعال کورکومین است که دارای خواص تسکین دهنده و آنتی اکسیدانی قوی است که برای سلامت قلب مفید می باشد. 

کورکومین می تواند به حفظ بافت قلب سالم، و حمایت از ضخامت دیواره قلب، که برای حفظ عملکرد صحیح قلب حیاتی است، کمک کند. 

زردچوبه تحریک در بافت قلب را کاهش می دهد و از سلامت کلی قلب حمایت می کند. عصاره زردچوبه همچنین می تواند از سطوح سالم کلسترول LDL و تری گلیسیرید حمایت کند. 

چای سبز

خون با سطوح بالای تری گلیسیرید می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. مطالعات بالینی نشان داده است که چای سبز (Camellia sinensis) دارای بالاترین فعالیت آنتی اکسیدانی در بین گیاهان شناخته شده است. این می تواند به کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید کمک کند و آن را به یک متحد قدرتمند در مبارزه با رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو تبدیل کند. 

برگ زیتون

مطالعات فارماکولوژیک متعددی که در شرایط آزمایشگاهی انجام شده است بر روی فواید درمانی برگ زیتون (Olea europaea) بر روی قلب تمرکز دارد. این درخت همیشه سبز کوچک عضوی از خانواده Oleaceae است که در سلامت قلب و عروق موثر است. 

عصاره برگ زیتون همراه با تاثیر بر عملکرد سیستم ایمنی فشار خون را کاهش می دهد، خطر آسیب شریانی را کم می کند و همچنین از لخته شدن خون جلوگیری می کند. 

آنتی اکسیدان های موجود در برگ زیتون ممکن است با محافظت از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد به سلامت قلب کمک کنند. آنتی اکسیدان ها می توانند باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد برای محافظت از قلب و سیستم قلبی عروقی شوند.

چای ترش (هیبیسکوس)

چای ترش (Hibiscus sabdariffa) از خانواده Malvaceae که در برخی کشورها اغلب به آن ترشک قرمز می گویند. مطالعات نشان می دهد که عصاره هیبیسکوس به حفظ سطح کلسترول سالم در محدوده طبیعی کمک کند.

چای ترش فواید زیادی برای قلب و عروق دارد. چای هیبیسکوس (چای ترش) می تواند از فشار خون و سطوح کلسترول سالم حمایت کند که این موضوع منجر به سلامتی قلبی عروقی در درازمدت می شود.

چای ترش سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص تسکین دهنده است که می تواند از قلب محافظت کند. هیبیسکوس همچنین ممکن است از سطوح سالم قند خون حمایت و متابولیسم را فعال کند. 

سیر

سیر (Allium sativum) که به دلیل فواید بی شماری برای سلامتی شناخته شده است، حاوی ترکیباتی مانند آلیسین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و تسکین دهنده است. 

این ترکیبات می توانند موجب ایجاد جریان خون به قلب، کاهش فشار خون و سطوح کلسترول شوند.

جینسینگ

اعتقاد بر این است که جینسنگ (جین سینگ Panax) که به طور سنتی در طب چینی برای مزایای سلامتی بالقوه آن استفاده می شود، اثرات محافظتی بر سیستم قلبی عروقی دارد. 

جینسینگ باعث تولید اکسید نیتریک می شود که رگ های خونی را شل می کند و جریان خون را پشتیبانی می کند. این فرآیند از عملکرد اندوتلیال، سطح فشار خون سالم و سلامت قلب پشتیبانی می کند. همچنین می تواند از سطوح سالم کلسترول LDL و تری گلیسیرید حمایت کند که با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. 

زنجبیل

زنجبیل (Zingiber officinale) گیاهی گلدار است که قرن ها در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل حاوی ترکیباتی مانند جینجرول و شوگاول است که خاصیت تسکین دهنده و آنتی اکسیدانی دارند. 

زنجبیل می تواند به طور قابل توجهی از سطوح سالم تری گلیسیرید خون و سطح فشار خون و همچنین از عملکرد کلی قلب حمایت کند. 

دارچین 

دارچین (Cinnamomum verum) ادویه ای است که از پوست داخلی درختان بومی سریلانکا و جنوب هند به دست می آید. حاوی ترکیباتی مانند سینام آلدئید و اسید سینامیک است که دارای خواص آنتی اکسیدانی تسکین دهنده هستند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل های دارچین به مدت 12 هفته به سطوح سالم تری گلیسیرید خون کمک می کند که یک عامل خطر مهم برای بیماری قلبی است.

در یک کارآزمایی‌های بالینی، افرادی که دارچین مصرف کردند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، سطح کلسترول سالم‌تری داشتند. 

قلب خود را سالم نگه دارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *