مقدمه :

گیاهان زیـادی در طبیعت وجود دارند که خـواص دارویـی آن هـا درمانـگر بسیاری از بیماری هاسـت. در این مطلب خـواص برخــی از گیاهـان دارویی که به عنـوان دمنـوش یا چاشنی در غذا استفاده می شوند را برای تان آورده ایم.

گل همیشه بهار

گیاهی علفی، یک ساله و به ارتفاع 50 سانتی متر است. برگ های آن بیضوی شکل و کرکدار و گل هایش به رنگ زرد و نارنجی و درشت در انتهای ساقه قرار گرفته اند و صبح ها باز و عصرها جمع می شوند.

گل ها بخش مورد استفاده ی گیاه هستند که ترکیباتی مانند اسانس، گلوکزیدها، موسیلاژ، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها دارند.

کاربرد خوراکی : در درمان التهابات دستگاه گوارش، اسپاسم های روده ای معده ای، سوهاضمه و زخم های مزمن کاربرد دارد.

کاربرد موضعی : درمان زخم های سخت، التهابات پوستی و سوختگی هاست.

عوارض جانبی : بهتر است در زنان باردار و شیرده مصرف نشود.

گل بابونه

گیاهی یک ساله و بسیار معطر به ارتفاع 20 تا 40 سانتی متر با برگ های باریک و دراز است و گل هایی به رنگ های سفـید و زرد دارد. گل ها دارای ترکیبــاتی مانند اسانـس، فلاونوئیـدها و سـزکویی ترپن لاکـتون ها (ماتریسین) هستند.

کاربرد خوراکی : درمان اسپاسم های گوارشی و التهابات دستگاه گوارشی و التهابات دستگاه گوارش ، مقوی معده ، ضد اسهال، ضدورم، ضد کرم و آرام بخش است.

کاربرد موضـعی: درمان التهابات غشاهای مخاطـی و پوست، بیماری های باکتریال پوست (عفونت های لثه، حفره دهان)، التهابات و تحریکات دستگاه تنفس و التهابات ناحیه ی تناسلی و مقعدی است.

عـوارض جانبی: واکنش هایی مانند شوک آنافیلاکتیک، درماتیت پوستی و حساسیت به گرده دارد.

گل سرخ

درختچــه ای با شاخه های قهوه ای پوشیده از تیغ و به شدت متراکم است. برگ های آن بریدگی شانه ای دارد و به رنگ سبز تیره اند. گل های آن قرمز، صورتی ، زرد یا سفید و معطر هستند. خاستگاه اصلی این گیاه، ایران و قفقاز بوده که امروزه در تمام پارک ها و باغ های اروپایی می روید. حدود ده هزار نوع مختلف از این گیاه وجود دارد که دارای تانن و اسانس هستند.

کاربرد درمانی : در درمان التهابات خفیف مخاط دهان و حلق و افسردگی کاربرد دارد. قابض، ملین ضعیف و افزایش دهنده ی میل جنسی است.

 

گل بو مادران

گیاهی پایا به ارتفاع 20 تا 90 سانتی متر است. برگ های آن بریدگی های زیاد، باریک و بدون دمبرگ و گل های سفید رنگ به شکل کاپیتول کوچک و مجتمع دارد. سرشاخه های گلدار بومادران شامل اسانس، فلاونوییدها(آپی ژنین) و آلکالوئید ها (آکی لتین) و تمام قسمت های گیاه دارای بوی نافذ و تلخ مزه است.

کاربرد خوراکی: درمان مشکلات سوهاضمه، بی اشتهایی و دردهای اسپاستیک دستگاه گوارش، اختلالات قاعدگی PMS، منظم شدن قاعدگی، کاهش خونروی ماهیانه و درد، علائم یائسگی حساسیت های همراه با آبریزش است.

درمان موضعی : تسکین دردهای “Psychosomatic” در قسمت لگن خانم ها، التیام بخش زخم، شقاق و التهابات پوستی و مخاطی است.

عوارض جانبی : ممکن است باعث درماتیت و حساسیت پوست به نور شود.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *