بسیاری از ما ترجیح می دهیم برای درمان بیماری های ساده و اختلال های نوزاد تازه متولد شده، به جای استفاده از داروهای شیمیایی و شیوه های تهاجمی روش های درمانی طب مدرن از شیوه های  طبیعی و سنتی استفاده کنیم.

شاید این  دیدگاه را به طور ناخودآگاه از عطر دم نوش ها و جوشانده های گیاهی مادر بزرگ های مان در ذهن داریم که چگونه با یک چای گیاهی ساده، دل دردهای دوران کودکی را فراموش می کردیم و بهبود یافتیم.

خوشبختانه امروز به گفته ی متخصصان و محققان پزشکی در سراسر جهان، شیوه های درمانی طبیعی مانند طب سنتی و گیاه درمانی می تواند یکی از بهترین و بی عارضه ترین درمان ها برای انسان به ویژه کودکان و خردسالان باشد. شیوه هایی که بهره مندی از آن ها با همراهی و مشاوره ی یک متخصص طب سنتی می تواند نتایج مؤثر و قابل ملاحظه ای بر سلامت و تندرستی نوزادان مان داشته باشد.

با ما همراه شوید تا با برخی از شیوه های سنتی و طبیعی درمان شایع ترین اختلال ها و بیماری های دوران نوزادی و خردسالی آشنا شوید.

گل بابونه

درمان قــی چشم کودکان

  • قــی چشم یکی از مواردی است که بسیاری از بچه ها در زندگی تجربه می کنند. در این اختلال به دلیل تنگ شدن مجرای اشک، زمانی که کودک گریه می کند، اشک به خوبی از مجرا عبور نمی کند و باعث تجمع رسوباتی در اطراف مجرای اشک می شود. گاهی تجمع این رسوبات موجب بسته شدن مجرای اشک می شود به گونه ای که چشم پزشک برای باز کردن آن مجبور می شود از سوند یا میل استفاده کند. برای درمان و بهبود قی چشم دو راه حل در شیوه ی طب سنتی وجود دارد.
  • شست و شوی چشم با جوشانده گل بنفشه، گیاه ناخنک و گل بابونه، برای تهیه این جوشانده کافی استیک قاشق چای خوری از هریک از گیاهان ذکر شده را با دو استکان آب بجوشانید تا یک استکان آب آن باقی ماند. آب باقی مانده را صاف کنید و با یک قاشق چای خوری از آن، چشم های کودک را دو تا سه بار در روز شست و شو دهید.
  • شست و شوی چشم با جوشانده گل بنفشه، گیاه ناخنک و گل بابونه، برای تهیه ی این جوشانده کافی است یک قاشق چای خوری از هر یک از گیاهان ذکر شده را با دو استکان آب بجوشانید تا یک استکان آب آن باقی بماند. آب باقی مانده را صاف کنید و با یک قاشق چای خوری از آن، چشم های کودک را دو تا سه بار در روز شست و شو دهید.
  • روش دیگر این است که بعد از تهیه جوشانده ی مورد نظر، یک قطره شامپوی بچه به این جوشانده اضافه کنید و با آن چشم بچه را شست و شو دهید و خیلی آرام کنار بینی او را به سمت گوشه چشم ماساژ دهید تا مجرای اشکی او باز شود و التهاب این مجاری نیز کاهش یابد.

 

برگ گردو

مرهمی بر گل مژه

  • یکی دیگر از بیماری های چشم که بیشتر در کودکان و خردسالان گرم مزاج دیده می شود، گل مژه است که معمولا موجب سنگینی پلک کودک می شود و به دلیل اختلالی که در دید او به وجود می آورد او را بد خلق می کند. درمان گران طب سنتی برای درمان گل مژه از جوشانده گیاهی برگ گردو استفاده می کنند و محل گل مژه را با این جوشانده شست و شو می دهند. آن ها با شست و شوی چشم به کمک جوشانده برگ گردو، به خروج عفونت و چرک داخل گل مژه و به درمان و بهبود آن کمک می کنند.
  • گرفتگی بینی از جمله اختلالات رایج در دوران نوزادی و خردسالی است که معمولا تنفس را برای بچه ها مشکل می کند و موجب بی قراری آن ها می شود. یکی از شیوه های طبیعی برای درمان این عارضه استفاده از جوشانده ی گل بنفشه است. بوییدن بخار به دست آمده از جوشانده ی گل بنفشه در کودکان و خردسالانی که توانایی و شکیبایی لازم برای استفاده از این بخور را داشته باشند، می تواند به برطرف شدن انسداد و گرفتگی بینی آنها کمک کند اما در صورتی که کودک بی تابی دارد و حوصله کافی برای استنشاق بخار این جوشانده را ندارد، می توان یکی دو قطره از این جوشانده را با کمک قطره چکان در حفره بینی او ریخت تا به این ترتیب به بهبود گرفتگی بینی او کمک کند. برای تهیه این جوشانده کافی است ده گرم گل بنفشه را در یک لیتر آب به مدت سه دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و از آن استفاده کنید.

گل بنفشه و ختمی

بهبود پوسته های سر نوزاد

  • پوسته های کلفت سر نوزادان که در اصطلاح به آن با نام ” کلاه پوسته ای” یاد می شود. پوسته های کلفتی است که معمولا بعد از زایمان روی سر نوزادان دیده می شود و در طب سنتی برای برطرف کردن آن نسخه هایی وجود دارد. یکی از طبیعی ترین راه ها برای این کار، استفاده از خیسانده ی گل بنفشه و گل ختمی برای شست و شوی سر نوزاد است. برای تهیه این خیسانده کافی است یک مشت گل بنفشه را با یک مشت گل ختمی در چهار لیتر آب جوش خیس کنید و اجازه دهید این ترکیب به مدت یک ساعت بماند. پس از مناسب شدن دمای این خیسانده از آب آن برای شست و شوی سر بچه استفاده کنید و اجازه دهید این آب به شیوه طبیعی روی سر بچه خشک شود. استفاده از این روش دوبار در هفته تأثیر زیادی در کاهش و بهبود پوسته های کلفت سر دارد . روش دیگری که می تواند روند بهبود پوسته های کلفت سر نوزاد را تسریع کند، اضافه کردن سه عدد قرص آسپرین پودر شده به پنج سی سی از شامپوی نوزاد و شست و شوی سر او با این شامپوست. در صورتی که کف شامپو به مدت پنج دقیقه روی سر نوزاد باقی بماندو کف آن با خیسانده گل ختمی و گل بنفشه شسته شود می تواند روند درمان پوسته های کلفت سر نوزاد را در زمانی کوتاه انجام دهد.

 

سیاه دانه

مهار زکام سرد

  • علاوه بر زکام گرم، نوع دیگری از زکام وجود دارد که طبیبان سنتی از آن با نام زکام سرد یاد می کنند. کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند معمولا بدنی سرد و رنگ و رویی پریده دارند و آبریزش بینی با سرفه های خلط دار را تجربه می کنند. رنگ ترشحات بینی و گلو در کودکان مبتلا به زکام سرد، سبز رنگ است. برای درمان این نوع از زکام نیز راه حل ساده ای وجود دارد که آن استفاده از شربت سیاه دانه و عسل است. برای تهیه این عسل باید سیاه دانه و عسل را یک به سه با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال ده گرم سیاه دانه را با سی گرم عسل ترکیب کرده و آن را با یک استکان آب و یک عدد لیمو ترش مخلوط کنید و روزی دو تا سه بار آن را به کودک بخورانید. مادرانی که تصمیم دارند از ابتدای پاییز کودک شان را از ابتلا به زکام سرد مصون بدارند می توانند هر شب پیش از خواب یک قاشق چای خوری از مخلوط سیاه دانه و عسل را به نسبت یک به سه به کودک شان بدهند تا از ابتلای او به زکام سرد پیشگیری کنند.

 

چای گیاهی

درمان زکام گرم

  • ابتلا به زکام گرم یکی از شایع ترین بیماری های فصل پاییز و زمستان است. این بیماری با گلو درد آغاز شده و به دنبال آن تب و سرخی گونه ها و صورت را در کودک به همراه دارد. در این حالت کودک از سردرد شکایت دارد و ترشحات گلو و بینی او زرد رنگ می شود و گاهی سرفه های خشک دارد. در طب سنتی برای درمان این نوع از زکام از ترکیب چهار گل استفاده می شود. به این ترتیب که چهار گل دارویی گل پنیرک، گل بنفشه، گل ختمی و گل گاو زبان را با هم مخلوط کرده و آن را مثل چای معمولی دم می کنند. برای خوش طعم شدن این چای گیاهی برای کودکان می توانید یک قطعه نبات کوچک نیز به آن اضافه کنید و از این چای دو تا سه فنجان در روز به کودکتان بخورانیدتا بیماریش بهبود یابد و گلو درد و تب او برطرف شود.

حریره بادام

دوای بچه های پر سرو صدا

  • یکی از بهترین غذاهای دارویی برای بچه های عصبی و شلوغ که دائم در حال جیغ کشیدن هستند و آرامش اعضای خانواده را بر هم می زنند، حریره بادام است. مصرف حریره بادام برای بچه های پر سرو صدا یا به اصطلاح ” جیغ جیغو” باعث می شود تا میزان آرامش آن ها افزایش یابد و کمتر در خانه یا جمع مهمانی ها جیغ بکشند و بی قراری کنند. خوردن حریره بادام در طول هفته در وعده های غذائی یا میان وعده مختلف می تواند به بهبود کیفیت خواب بچه های کم خواب و عصبی نیز کمک کند و موجب عمیق تر شدن خواب و آرامش آن ها شود. علاوه بر این استفاده از گشنیز به عنوان یک سبزی مقوی و مؤثر در غذای کودکان می تواند تأثیر بسیار خوبی بر کودکان شلوغ و پر هیاهو داشته باشد و میزان تنش آن های را کاهش دهد. تهیه گشنیز پلو یا سوپ گشنیز یا استفاده از گشنیز در غذاهای مختلف می تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *